Osobní přístup profesionálů
českyenglish
Pobočka: Brno

Nezapomeňte na přiznání k dani z nemovitosti!Koho se týká daň z nemovitých věcí (dříve daň z nemovitosti)?

Tato povinnost platí pro majitelé domů, bytů či pozemků. Daňové přiznání musí podat jak noví vlastníci, kteří danou nemovitost v určitém roce nabyli, ale i ti, u kterých se změnil stav či parametry na dané nemovitosti (změna výměry či účelu využití dané nemovitosti). Pokud jste určitou nemovitost prodali, je nutné tuto skutečnost také nahlásit příslušnému finančnímu úřadu.Za jaké období se daň z nemovitosti platí?

Daň z nemovitosti se jako jediná platí na rok dopředu (ne zpětně), např. Pokud jste majitelem nemovitosti k 1.1.2015, jste poplatníkem této daně.Kdy se podává daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?

Daňové přiznání k dani z nemovitosti je nutné podat do 31. ledna. Učinit tak musí každý, kdo v minulém roce nemovitost nabyl (formou koupě, dědictví, darem), nebo změnil na své nemovitosti skutečnosti zásadní pro výpočet daně jako např. postavil garáž, vybudoval přístavek, přeměnil pozemek v zasíťovanou stavební parcelu, rozvedl se.Na kterém finančním úřadě mám podat daňové přiznání?

Každý nový vlastník zapsaný na katastru v daném roce (např. v roce 2015) musí do konce ledna 2016 podat daňové přiznání tomu finančnímu úřadu, na jehož území se nemovitost nachází. Nepřihlíží se tedy k adrese trvalého pobytu poplatníka. Jestliže nebyl zápis do katastru nemovitostí učiněn do 31.12. 2015 a vlastnictví bude zpětně nabyto před 1.1.2016, je majitel povinen odevzdat daňové přiznání do tří měsíců od zápisu do katastru nemovitostí. Daň vyměřenou finančním úřadem pak zaplatí bankovním převodem, nebo složenkou nejpozději do 31.5. 2016.Kolik zaplatím?

Kolik kdo zaplatí, závisí nejen na typu nemovitosti, ale také na lokalitě, ve které se daná nemovitost nachází. Vypočtená daň je odlišná u rodinného domu, bytu či orné půdy, bude se také lišit na vesnici nebo velkoměstě. Daň se počítá pomocí sazby daně pro daný typ nemovitosti a dále se násobí koeficientem, který je daný podle zákona počtem obyvatel. Koeficient si však může obec vyhláškou stanovit vyšší.Co se stane když daňové přiznání nepodám včas?

S podáním je možné otálet ještě pět pracovních dnů po nejzazším termínu, aniž by poplatníkovi byla vyměřena pokuta. Poté už následuje sankce 0,05 % stanovené daně za každý další den prodlení, nejvýše však pět procent vyměřené daně. Pokuty pod 200 korun se nepředepisují.


 

Naše tipy

Napište nám

Máte zájem o podrobnější informace, které jste v nabídce nenašli?
Vyplňte a odešlete formulář,
odpověď obdržíte obratem.

Pobočka BRNO

Pobočka BRNO na mapě

Natmal Real Brno

,

logo SKR STAV

SKR STAV

Spolehlivý dodavatel kvalitních staveb

www.skrstav.cz
logo Natmal

NATMAL

Profesionální nátěry budov a interiérů

www.natmal.cz
logo Bydlení pod Oborou

BYDLENÍ POD OBOROU

Moderní rodinné bydlení Slavkov u Brna

www.pod-oborou.cz
logo MTG stavby

MTG stavby

Rekonstrukce bytů, rodinných domů bytového jádra, kuchyně atd.

2024 © NATMAL REAL s.r.o., všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | Cookies prodej byty Brno | NATMAL REAL s.r.o. / Provozováno na realitním systému Realman