Osobní přístup profesionálů
českyenglish
Pobočka: Brno

RÁDI VÁM PORADÍME

Zde najdete vaše nejčastější dotazy ohledně nemovitostí. Pokud jste nenašli odpověď na Vaši otázku, neváhejte nás kontaktovat na bezplatné lince 800 140 660 nebo nám napište na email asistentka@natmal.cz.

 

  • Kdo platí daň z nabytí nemovitosti?

Od 1. 1. 2014 platí pravidlo, že daň z nabytí nemovitosti platí prodávající, pokud se strany nedohodnou jinak. Stejně jako v loňském roce i letos platí, že kupující je ručitelem. V případě, že se strany dohodnou na tom, že kupující bude hradit tuto daň, poté logicky kupujícímu odpadá ručitelství.

 

  • Jak vypočítat daň z nabytí nemovitosti?

Sazba zůstává stejně jako v loňském roce 4% z nabývací hodnoty. Poplatník této daně si od letošního roku může vybrat, zda bude porovnávat kupní cenu nemovitosti s cenou dle znaleckého posudku nebo dle tzv. směrné hodnoty, která je určená finančním úřadem.

 

  • Co to je štítek energetické náročnosti budov a proč ho musím mít při prodeji domu?

Průkaz energetické náročnosti budov, tzv. PENB, je dokument, který obsahuje zákonem stanovené informace o energetické náročnosti budovy. Tento průkaz musíte mít nejen při prodeji domu, tj. při podpisu kupní smlouvy, kdy průkaz předkládáte kupujícímu, ale již v době, kdy dům nabízíte k prodeji. Základní ukazatele energetické náročnosti budovy z průkazu byste měli uvádět v rámci inzerce. Průkaz energetické náročnosti po vás může vyžadovat také už potenciální zájemce o koupi vaší nemovitosti.

 

  • Mohu při prodeji družstevního bytu čerpat hypotéku?

Ano, pokud máte možnost ručit jinou nemovitostí, nebo pokud vám bytové družstvo do 1-2 let převede byt do osobního vlastnictví a vystaví vám potvrzení o tomto následném převodu.

 

  • Je nutné mít znalecký posudek u družstevního bytu?

Ne není, nejste majitelem bytu, ale nájemcem.

 

  • Platí se daň z nabytí nemovitosti u družstevního bytu?

Ne neplatí, nejste majitelem bytu, ale nájemcem.

 

  • Kdy se platí daň z příjmu – při prodeji nemovitostí?

Pokud vlastníte nemovitost a do 5 let ji prodáte s vyšší cenou, než za kterou jste si nemovitost pořídili. Výjimkou jsou byty a domy, kde máte nahlášené trvalé bydliště, snižuje se lhůta na 2 roky.

Naše tipy

Napište nám

Máte zájem o podrobnější informace, které jste v nabídce nenašli?
Vyplňte a odešlete formulář,
odpověď obdržíte obratem.

Pobočka BRNO

Pobočka BRNO na mapě

Natmal Real Brno

,

logo SKR STAV

SKR STAV

Spolehlivý dodavatel kvalitních staveb

www.skrstav.cz
logo Natmal

NATMAL

Profesionální nátěry budov a interiérů

www.natmal.cz
logo Bydlení pod Oborou

BYDLENÍ POD OBOROU

Moderní rodinné bydlení Slavkov u Brna

www.pod-oborou.cz
logo MTG stavby

MTG stavby

Rekonstrukce bytů, rodinných domů bytového jádra, kuchyně atd.

2021 © NATMAL REAL s.r.o., všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | Cookies prodej byty Brno | NATMAL REAL s.r.o. / Provozováno na realitním systému Realman