Osobní přístup profesionálů
českyenglish

Vážení klienti, rádi bychom Vás informovali o změnách, které nabyly platnosti k datu 1. 1. 2016.

17.1.2016

1) Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií přináší od 1. 1. 2016 povinnost pronajímatele/prodávajícího budovy či jednotky předložit nájemci energetický štítek. Nově má také realitní kancelář povinnost uvádět v nabídce u pronajímané/prodávané nemovitosti třídu energetické náročnosti. V případě, že prodávající nebo pronajímatel nedodá realitní kanceláři průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), musí realitní kancelář v inzerátu uvést nejhorší třídu energetické náročnosti, kterou je třída G. Novela také zmiňuje podmínky, při kterých PENB nemusí být vystaven. PENB tak nebude vyžadován tehdy, pokud daná budova byla postavena před 1. 1. 1947, a od 1. 1. 1947 v ní nebyla provedena žádná větší změna. V tomto případě se prodávající a kupující (nebo pronajímatel a nájemce) mohou písemně dohodnout, že PENB nebude vystaven. Povinnosti vydávat PENB je prodávající nebo pronajímatel zbaven také tehdy, pokud se jedná o objekt určený pro rodinnou rekreaci a je užíván pouze část roku. Pokud je v tomto případě odhadovaná spotřeba energie nižší než 25 % spotřeby energie za rok, není vydání PENB povinné.

2)  Zrušení poplatku z prodlení plateb za služby u pronájmů

Novelou zákona č. 67/2013 Sb. se od 1. 1. 2016 ruší povinnost nájemce (je-li v prodlení s peněžitým plněním, které přesahuje 5 dnů ode dne jeho splatnosti) uhradit pronajímateli poplatek z prodlení. V souladu s NOZ má ovšem pronajímatel nárok na úrok z prodlení, jehož výši je možné sjednat. V toto případě je soudy akceptovaný úrok odpovídající poplatku z prodlení, tedy 36,5% p.a..

3) Daň z nabytí nemovitých věcí

ZATÍM je vše beze změny. Vládou schválený návrh novely zákonného opatření senátu č. 340/2013 Sb. O dani z nabytí nemovitých věcí by mohl platit od 1. 4. 2016, ale ještě neprošel legislativním procesem a jeho (ne)platnost je tedy otevřená. Vše sledujeme a budeme Vás včas informovat.

Naše tipy

Napište nám

Máte zájem o podrobnější informace, které jste v nabídce nenašli?
Vyplňte a odešlete formulář,
odpověď obdržíte obratem.

Pobočka BRNO

Pobočka BRNO na mapě

Natmal Real Brno

,

Pobočka SLAVKOV U BRNA

Pobočka SLAVKOV na mapě

Natmal Real Slavkov u Brna

,

logo SKR STAV

SKR STAV

Spolehlivý dodavatel kvalitních staveb

www.skrstav.cz
logo Natmal

NATMAL

Profesionální nátěry budov a interiérů

www.natmal.cz
logo Bydlení pod Oborou

BYDLENÍ POD OBOROU

Moderní rodinné bydlení Slavkov u Brna

www.pod-oborou.cz
logo MTG stavby

MTG stavby

Rekonstrukce bytů, rodinných domů bytového jádra, kuchyně atd.

2020 © NATMAL REAL s.r.o., všechna práva vyhrazena | Ochrana osobních údajů | Cookies prodej byty Brno | NATMAL REAL s.r.o. / Provozováno na realitním systému Realman